Seyahat tutkunlari sevinecek Turistik trenlere iki rota daha eklendi

Seyahat tutkunları sevinecek! Turistik trenlere iki rota daha eklendi

Trenle seyahat etmek ve Türkiye’yi karış karış gezmek herkesin hayaliyken, bu amaca hizmet edecek iki güzergahın daha faaliyete geçirileceği duyuruldu. Ankara ile Diyarbakır arasında ve Ankara ile Tatvan arasında iki turistik tren hattı nisan ayında yola çıkacak. Biletler ise bu hafta itibarıyla satılmaya başlandı.

Seyahat tutkunları sevinecek! Turistik trenlere iki rota daha eklendi

AA

Türkiye’de seyahat severler ve yabancı turistler, turistik tren seferlerine büyük ilgi gösteriyor.

Bu seyahatler geçtikleri noktalardaki şehirler için de ayrıca ekonomik katkı sağlıyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, bu aşamada turistik tren seferlerine ilginin yoğun olduğunu belirterek, Ankara-Diyarbakır-Ankara Turistik Treni ve Ankara-Tatvan-Ankara Turistik Treni’nin işletilmeye başlanacağını duyurdu.

Bakan Uraloğlu, turistik tren seferlerine ilişkin bilgi verdi.

Turistik Doğu Ekspresi kış sezonunu tamamladı

Turistik Doğu Ekspresi’nin masalsı yolculuğunun bu sezon Tarihi Ankara Garı’ndan 11 Aralık 2023 Pazartesi günü başladığını anımsatan Uraloğlu, 2023-2024 kış sezonu seferlerinin 10 Mart’ta Kars’tan hareket eden trenle tamamlandığını söyledi.

“Konvansiyonel hatların kalitesi artırıldı”

Bakan Uraloğlu, son 22 yıldır demir yolu sektörüne yapılan yatırımlarla yüksek hızlı ve hızlı demir yolu hatlarını yaygınlaştırırken mevcut konvansiyonel hatların da kalitesinin artırıldığına dikkati çekerek, bu hatlarda turizme yönelik seferlerin işletilmeye başlandığını anlattı.

“Tren sadece bir ulaşım aracı değil”

Trenin sadece bir ulaşım aracı değil, turizmin canlandırılmasından sanatın çeşitli alanlarının geliştirilmesine kadar çok önemli fırsatlar sunan bir araç olduğunu vurgulayan Uraloğlu, bu doğrultuda Ankara-Kars parkurunda Doğu Ekspresi‘ne alternatif olarak turizm amaçlı Turistik Doğu Ekspresi’nin sefere konulduğunu hatırlattı.

1710418070 337 Seyahat tutkunlari sevinecek Turistik trenlere iki rota daha eklendi

“Turistik Doğu Ekspresi 84 tren sefer yaptı”

Uraloğlu, sezon seferlerine ilişkin bilgi vererek şu ifadeleri kullandı:

Turistik Doğu Ekspresi, Ankara-Kars yönünde 42, Kars-Ankara yönünde 42 olmak üzere toplam 84 tren sefer yaptı. Dönem sonu itibarıyla bu seferlerde 11 bin 611 yolcu seyahat etti.

Erzincan, Erzurum, İliç, Divriği ve Sivas’a ekonomik katkı

Turizm amaçlı işletmeye alınan Turistik Doğu Ekspresi’nin yaklaşık üçer saat durduğu Erzincan, Erzurum, İliç, Divriği ve Sivas’ta yolcuların Anadolu’yu keşfederken bölgenin ekonomik, sosyal ve kültürel hayatına hareketlilik getirdiğine dikkati çeken Uraloğlu, bu sayede bölgenin potansiyelinin harekete geçirilmesine de katkı sunulduğunu dile getirdi.

1710418070 882 Seyahat tutkunlari sevinecek Turistik trenlere iki rota daha eklendi

“Seyahat severlere iki yeni rota geliyor”

Anadolu’yu trenle keşfetme amacıyla yola çıkacak gezginlere bir müjdelerinin daha olduğunu vurgulayan Uraloğlu, şu ifadeleri kullandı:

Seyahatsever gezgin vatandaşlarımıza yepyeni iki rota daha sunuyoruz. Ankara ile Diyarbakır arasında Ankara-Diyarbakır-Ankara Turistik Treni, Ankara ile Tatvan arasında ise Ankara-Tatvan-Ankara Turistik Treni işletilmeye başlanacak. Turistik trenler, ev konforunda seyahat olanağı sağlayan 9 yataklı vagon ile yemekli vagondan oluşacak.

1710418070 187 Seyahat tutkunlari sevinecek Turistik trenlere iki rota daha eklendi

“Ankara-Diyarbakır-Ankara turistik treni Başkent’ten 19 Nisan’da yolu çıkıyor”

Trenlerin geçtiği yol üzerindeki duruşlarda doğal, tarihi ve kültürel değerleri görme imkanı sunulacağını belirten Uraloğlu, şunları kaydetti:

Ankara-Diyarbakır-Ankara Turistik Treni Başkent’ten 19 Nisan Cuma günü saat 15.55’te, Diyarbakır’dan ise 21 Nisan Pazar günü saat 12.00’de hareket edecek. Ankara-Diyarbakır seferinde tren, Malatya’da 3 saat, Diyarbakır-Ankara seferinde ise Yolçatı’da 4 saat, Kayseri’de 3 saat turizm amaçlı duracak.

“Ankara-Tatvan-Ankara turistik treni Ankara’dan 17 Nisan’da yola çıkacak”

Ankara-Tatvan-Ankara Turistik Treni ise Ankara’dan 17 Nisan Çarşamba günü saat 15.55’te, Tatvan’dan ise 19 Nisan Cuma günü 06.35’te hareket edecek. Ankara-Tatvan seferinde Elazığ’da 4 saat, Tatvan-Ankara seferinde Palu’da 3 saat, Elazığ’da 4 saat ve Kayseri’de 3 saatlik turizm amaçlı duruş yapılacak.

1710418070 278 Seyahat tutkunlari sevinecek Turistik trenlere iki rota daha eklendi

“Bilet satışları başladı”

Trenlerimiz, hazirana kadar belirli günlerde karşılıklı hizmet verecek ve belirli merkezlerde duracak. Bu trenlerin bilet satışları ise bu hafta başladı.

1710418070 414 Seyahat tutkunlari sevinecek Turistik trenlere iki rota daha eklendi Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir