Ramazan sonunda Gabarda gunluk petrol uretimi 40 bin varile ulasacak

Ramazan sonunda Gabar’da günlük petrol üretimi 40 bin varile ulaşacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar, İstanbul Sarıyer’de katıldığı Çifter’de; Gabar’da günlük 37 bin varil petrol ürettiklerini belirterek, “Ramazan sonunda 40 bin varile çıkacağız. Hedefimiz, yıl sonu 100 bin varil.” dedi.

Alparslan Bayraktar: Ramazan sonunda Gabar'da günlük petrol üretimi 40 bin varile ulaşacak

AA

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Sarıyer Ayazağa Atatürk Stadı’nda iftar programına katılarak, Üsküdar’da Mehmet Genç Kütüphanesi’nde gençlerle bir araya geldi.

Burada yaptığı konuşmada, Şırnak’ın Gabar Dağı bölgesinde 2021’de çok büyük bir petrol keşfi yaptıklarını anımsatan Bayraktar, şöyle konuştu:

Burada 1 milyar varillik bir petrol var. Şu anda çok hızlı bir şekilde üretimini gerçekleştiriyoruz. Günlük 37 bin varile çıktık. Ramazan sonunda 40 bin varile çıkacağız. Hedefimiz, yıl sonu 100 bin varil. Bu, şu anda Türkiye’nin üretiminin iki katından fazla hale gelmesi demek.

“Şu anda günde 3,7 milyon metreküp doğalgaz üretiyoruz”

Bayraktar, Sakarya Gaz Sahası’ndaki doğalgaz üretimine ilişkin şunları kaydetti:

Şu anda günde 3,7 milyon metreküp üretiyoruz ve evlerimizde bu gazı kullanmaya başladık. Bu daha başlangıç. Bu üretimi arttırmamız lazım. Yeni sahaları keşfetmemiz lazım. 2024 yılında yeni aramalarla, yeni kuyularla, yeni müjdelerle sizi buluşturabiliriz.

“Enerji arz güvenliği önemli”

Enerji arz güvenliğinin önemine dikkati çeken Bayraktar, şu ifadeleri kullandı:

Birinci hedefimiz, Türkiye’nin artan enerji talebini kesintisiz, ucuz ve kaliteli bir şekilde sağlamak. İkinci hedefimiz, maalesef Türkiye’nin enerjideki en büyük problemi, dışa bağımlılık. Türkiye, kullandığı enerjinin üçte ikisini ithal ediyor.

“Enerji ithalatına döviz ödeniyor”

Doğalgazın neredeyse tamamını, petrolün yüzde 92’sini, kömürün yüzde 40’ını ithal ediyor. Bu kadar büyük bir enerjiyi ithal ettiğiniz zaman döviz ödüyoruz.

Türkiye’nin nükleer enerji alanındaki hedefleri

Bayraktar, Türkiye’nin nükleer enerji alanındaki hedeflerine ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

Türkiye, enerjinin şampiyonlar liginde olması gerekiyor. 1950’lerden başlayan Türkiye’nin nükleer hedefi var. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye, nükleerde de Cumhuriyet tarihinin en önemli adımlarını attı. Dünyanın en büyük nükleer şantiyesini görmenizi isterim. Akkuyu’da 30 bin kişi çalışıyor. İlk reaktörü bu sene devreye almak istiyoruz. Bu santralin yapılmaması için de doğrudan, açık, örtülü birçok adımlar atılıyor. Biz kararlılıkla devam ediyoruz.

1711271628 524 Ramazan sonunda Gabarda gunluk petrol uretimi 40 bin varile ulasacak

“Türkiye, en kısa zamanda enerji üreten bir ülke haline gelecek”

Bakan Bayraktar, Türkiye’nin en kısa zamanda yenilenebilir, yerli kaynaklar ve nükleeri kullanarak enerji üreten bir ülke haline geleceğinin altını çizerek, şöyle konuştu:

Bunları yaptığımızda Türkiye hakikaten bir anlamda enerjide devrim yapacak, enerjide çağ atlayacak ve bu enerjideki hamleler de ekonomiye doğrudan yansıyacak. Birçok alanda daha farklı, çok daha iyiye gitmiş bir Türkiye olacağız.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir