Ingilterede yillik enflasyon martta geriledi

İngiltere’de yıllık enflasyon martta geriledi

İngiltere’de aylık efleslon yüzde 0,6 yükseldi ve yıllık enflasyon ise yüzde 3,2 ile Eylül 2021’den bu yana görülen en düşük seviyeye çekildi.

İngiltere'de yıllık enflasyon martta geriledi

AA

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi (ONS), mart ayına ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerini açıkladı.

İngiltere’de TÜFE martta yıllık bazda yüzde 3,2’ye düştü.

Ülkede yıllık enflasyon şubatta yüzde 3,4 olmuştu.

İngiltere’de TÜFE martta aylık bazda ise yüzde 0,6 yükseldi.

Gıda fiyatlarındaki gerileme, yıllık enflasyondaki düşüşe en büyük katkıyı sağlarken, akaryakıt fiyatlarındaki artış bunu dengeledi.

Çekirdek enflasyon

İngiltere’de enerji ve gıda fiyatlarının hariç tutulduğu çekirdek enflasyon ise yıllık bazda yüzde 4,2 olarak ölçüldü. Çekirdek enflasyon şubatta yüzde 4,5 olmuştu.

Hizmet sektörü enflasyonu

Ülkede hizmet sektörü enflasyonu ise martta yıllık bazda yüzde 6,1 olarak hesaplandı. Hizmet sektörü enflasyonu şubatta yüzde 6 olarak ölçülmüştü.

“Enflasyon son 2,5 yılın en düşük seviyesi”

ONS Başekonomisti Grant Fitzner, enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmesinde, enflasyonun martta hafif şekilde gerileyerek son 2,5 yılın en düşük seviyesine indiğini belirtti.

Gıda fiyatlarının bu düşüşte etkili olduğunu ifade eden Fitzner, akaryakıt fiyatlarının ise artış gösterdiğini kaydetti.

1713336690 336 Ingilterede yillik enflasyon martta geriledi

“Enflasyon tekrar düşüş kaydetti”

İngiltere Başbakan Rishi Sunak, X hesabından yaptığı değerlendirmede, enflasyonun tekrar düşüş kaydettiğini belirterek, “Enflasyon şu anda yüzde 3,2 ile son 2,5 yılın en düşük seviyesinde.” ifadesini kullandı.

“Enflasyon beklenenden hızlı geriliyor”

İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt ise planın işe yaradığını dile getirerek, “Şu anda bir noktayı dönüyoruz. Enflasyon beklediğimizden daha hızlı geriliyor, yüzde 11 ile tepe yaptığı seviyenin oldukça altında.” değerlendirmesinde bulundu.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir