Bulgaristan 2025te euroya gecmeye hazirlaniyor

Bulgaristan 2025’te euroya geçmeye hazırlanıyor

Euro Birliği’nin yasal para birimi euro. Avrupa Birliği’ne üye olduğu halde yasal olarak euroyu kullanmayan ülkelerden Bulgaristan da 2025’te euroya geçecek.

Bulgaristan 2025'te euroya geçmeye hazırlanıyor

AA

Bulgaristan, 2025’te para biriminde euroya geçmek üzere hazırlık çalışmalarını sürdürüyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Direktörü Kristalina Georgieva da bu tarihi “gerçekçi” bulduğunu söyledi.

Bulgar basınına konuşan Georgieva, “Tarih konusunda kesin bir şey söyleyemem, bence önemli olan 2025 yılında Bulgaristan’ın Euro Bölgesi’nde yer alması ve bu gerçekçi bir hedef.” dedi.

Ülke için euroya geçişinin “esaslı ve stratejik bir öncelik olduğunu” bildiğini belirten Georgieva, bu konuda şu bilgileri aktardı:

Bu yolla Bulgaristan ekonomisinin rekabet gücünü artırabilir, ticaret ve finans alanındaki işlem maliyetlerini azaltabilir, ekonominin bazı sektörleri için Bulgaristan’ın cazibesini artırabilir ve ülkeye yatırım akışını daha cazip hale getirebiliriz.

1710307634 280 Bulgaristan 2025te euroya gecmeye hazirlaniyor

“Bulgaristan bu göstergeleri karşılaması için iyi koşullar var”

Bulgaristan’ın, Euro Bölgesi’ne geçmek üzere elinden geleni yaptığına işaret eden Georgieva, “Bence ülkenin yıl sonuna kadar bu göstergeleri karşılaması için iyi koşullar var. Bu da gelecek yıl bir tarihte Euro Bölgesi’nde olabileceği anlamına geliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

1710307634 2 Bulgaristan 2025te euroya gecmeye hazirlaniyor

Bulgaristan’ın ekonomik verilerinden beklentiler

IMF Başkanı Georgieva, Bulgaristan’da bu yıl ekonomik büyümenin yüzde 2,7 civarında olmasını, enflasyonun yıl sonuna kadar yüzde 4’ün altına düşmesini beklediğini aktardı.

Bulgaristan Ulusal İstatistik Enstitüsüne göre, ülkede 2023’te yıllık enflasyon yüzde 9,5, 2024’ün Ocak ayındaki enflasyon ise yüzde 3,8 oldu.

Levadan euroya geçiş

Bulgaristan Parlamentosu, şubatta kabul ettiği Merkez Bankası Kanunu’nda, ülkenin para biriminde levadan euroya geçiş sürecinde yapılacak çalışmaları belirlemişti.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir