Lokanta ve kafeler icin KDV duzenlemesi Resmi Gazetede

Lokanta ve kafeler için KDV düzenlemesi Resmi Gazete’de

Resmi Gazete’de yayınlanan yeni düzenlemeye göre, lokanta ve kafelerde yüzde yüzde 8 olan KDV oranları yüzde 10’a, yüzde 18 olan KDV ise yüzde 20’ye yükseltildi.

Lokanta ve kafeler için KDV düzenlemesi Resmi Gazete'de

ensonhaber.com

Türkiye genelinde lokanta ve kafeleri yakından ilgilendiren, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği, Resmi Gazete’de yayınlandı.

KDV oranlarında yapılan güncellemeler

Tebliğe göre; Bakanlığın 26 Nisan 2014 tarihli Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde yer alan “yüzde 8” ibarelerinin “yüzde 10”, “yüzde 18” ibarelerinin “yüzde 20” şeklinde değiştirilmesine karar verildi.

Düzenlemeyle birlikte lokantaların hizmetlerini, et, su, meyve suyu gibi gıda malzemesi satışı göstererek yüzde 10 yerine yüzde 1 KDV ile faturalandırmasının önüne geçilecek.

1714189003 652 Lokanta ve kafeler icin KDV duzenlemesi Resmi Gazetede

Yüzde 10 oranında KDV

Taslağa göre hizmet sunan lokanta, kafe, pastane gibi işletmeler kendilerinin hazırlayıp sundukları yiyecek ve içecekler ile dışarıdan temin edilerek buralarda sattıkları ürünler için yüzde 10 oranında KDV hesaplayacak.

Bu işletmelerin telefonla veya internet üzerinden sipariş suretiyle adrese gönderme, gel-al gibi yöntemlerle yaptıkları tüm satışlar da aynı kapsamda değerlendirilecek.

Karar yürürlüğe girdi

Öte yandan, yiyecek ve içecek hizmetlerine yönelik işyeri ruhsatı bulunmadığı halde müşterilerine masa, oturma yeri, tezgâh gibi servis yapılabilen alanlarda yiyecek ve içecek hizmetleri sunanların bu yerlerde yaptıkları satışlar da bu kapsamda olacak.

Karar Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

1714189003 504 Lokanta ve kafeler icin KDV duzenlemesi Resmi Gazetede

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir